Zarejestruj się    Zaloguj się    Forum    Szukaj    FAQ

Indeks witryny » Opieka nad psem » Wychowanie i szkolenie psa

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 4 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Kilka słów o szkoleniu pozytywnym
Znawca
Awatar użytkownika

Szkolenie psów, przynajmniej w formie, w jakiej zajmuje się nim wiele osób, stoi obecnie na głowie. Głównym powodem, dla którego ludzie szkolą swoje psy, jest zapobieganie temu, by psy robiły to, co leży w ich naturze.. Chcą, żeby psy przestały używać swoich zębów. Chcą, żeby nie brudziły, nie skakały, nie kopały dziur w ogrodzie i nie szczekały. To tak, jakby chcieć je związać behawioralnym kaftanem bezpieczeństwa. Cóż zatem możemy zrobić? Naszym celem jest stworzenie psom takiego środowiska w ramach naszego stylu życia, w którym będą mogły być sobą.
Przyczyny, dla których psy robią to, co robią, są niezmienne. Wszystko co robią, robią z jednego powodu: ponieważ sprawia im to przyjemność i zaspokaja ich potrzeby. Otrzymywanie nagrody: pochwały, jedzenia lub swobody, jest ich zapłatą. Uniknięcie niebezpieczeństwa również jest zapłatą-na przykład sprawienie, by ktoś przestał je szarpać lub bić, poprzez "siad". Psy uczą się przewidywać tego rodzaju konsekwencję.
Pozytywne szkolenie jest oparte na uczeniu psa z wyprzedzeniem, by robił to, czego chcesz... nie zaś na reagowaniu, gdy pies już zacznie robić coś, czego nie chcesz. Jeśli człowiek nie wie, czego oczekuje od psa, to pies również nie może tego wiedzieć. Nie chodzi tu o: "Co mam zrobić, żeby mój pies przestał skakać na ludzi?" ale o: "Czego oczekuję od swojego psa?". Jedną z możliwych odpowiedzi jest: " Chcę, żeby mój pies się kładł, ilekroć ktoś przejdzie przez drzwi". Warowanie staje się zachowaniem zastępczym i w rezultacie eliminuje niechciane zachowanie, ponieważ pies nie może równocześnie warować i skakać na kogoś.

Paul Owens

Tytuł: Re: Kilka słów o szkoleniu pozytywnym
Bywalec
Awatar użytkownika

Ogólnie mądry tekst, ale to zdanie albo tłumacz książki źle przetłumaczył, albo autor nie miał co napisać:

amber pisze:
Nie chodzi tu o: "Co mam zrobić, żeby mój pies przestał skakać na ludzi?" ale o: "Czego oczekuję od swojego psa?".

Jak już sobie ustalimy, czego oczekujemy od swojego psa (czyli w tym przypadku tego, aby nie skakał na ludzi), to i tak w końcu musimy się zastanawiać, co zrobić, żeby pies przestał skakać, czyli jak go tego nauczyć.

Administrator

Tutaj chyba chodzi o to, abyśmy ustalili, czego oczekujemy od psa, zanim pojawią się jakiekolwiek problemy. Czyli jeżeli nie chcemy, aby pies skakał, od razu powinniśmy go nauczyć, żeby kładł się, jak nas widzi w drzwiach, zanim jeszcze nabierze nawyku skakania.

Nowicjusz

Zgadzam się w 100%. Bo to tak jakby kogos, kogo pogryzły komary, szkolić z "nie drapania się" - zamiast dac mu jakiś środek łagodzacy, a następnym razem stworzyć warunki do nie bycia pogryzionym. Szkolenie OD czegoś jest zawsze gorsze niz DO czegos.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 4 ] 

Indeks witryny » Opieka nad psem » Wychowanie i szkolenie psa